Ruanda’nın Türk şirketi Summa tarafından yenilenen Amahoro Stadyumu açılıyor

Stadın uluslararası futbol maçlarına ev sahipliği yapabilecek 45,000 kapasiteli bir stadyuma dönüştürülmesi için çalışmalar Ağustos 2022’den bu yana devam ediyor.

TÜRK ŞİRKETİ SUMMA VE RUANDALI ŞİRKET TARAFINDAN YENİLENDİ

Türk şirketi Summa ve Ruandalı inşaat firması Real Contractors’ın, geçtiğimiz hafta sonu Ruandalı Armée Patriotique Rwandaise (APR) FC ve Rayon Sports arasında oynanan açılış maçı öncesinde stadyumdaki son rötuşları yaptığını belirtti.

STADYUM AÇILIŞI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE YAPILACAK

Stadyum açılışı, aynı zamanda ülkenin 30. Kurtuluş Günü kutlamalarına da ev sahipliği yapacak.

Amahoro Stadyumu, Ruanda’nın Kigali kentinin Gasabo bölgesinde yer alan çok amaçlı bir stadyum. Ruanda’nın en büyük stadyumu olan 45,508 kapasiteli stadyum futbol maçlarına, konserlere ve halka açık etkinliklere ev sahipliği yapacak.

RUANDA’NIN EN BÜYÜK İKİ TAKIMI MAÇLARINI BU STATTA OYNUYOR

APR FC ve Rayon Sports FC futbol kulüpleri bu stadyumun kiracıları olarak maçlarını burada oynuyor. Stadyum bazen rugby maçlarına da ev sahipliği yapıyor.

1994’teki Ruanda Soykırımı sırasında geçici olarak “BM Koruma Alanı” olarak 12.000 kadar Tutsi mülteciye ev sahipliği yapan bu alan yenilenen haliyle hizmet vermeye devam edecek.

FIFA VE CAF GEREKLİ ONAYLARI VERDİ

Yenileme çalışmalarının ardından dünya futbolunun yönetim organı FIFA ve Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) stadyumun uluslararası futbol müsabakalarına ev sahipliği yapmasını onayladı.

Ruanda, 2025 Afrika Uluslar Kupası elemelerinin başlayacağı Eylül ayında ilk uluslararası maçlara ev sahipliği yapabilir.

Ayrıca 1-10 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan ve merakla beklenen Veteranlar Kulüpler Dünya Şampiyonasına da ev sahipliği yapacağı teyit edildi.

Spor Bakanı Aurore Mimosa Munyangaju, “Ruanda’nın en büyük iki takımının bu stadyumda oynamasını dört gözle bekliyoruz ancak resmi açılış 4 Temmuz’da yapılacak. Kurtuluşu şık bir şekilde kutlamayı dört gözle beklerken stadyumun tam kapasiteyle dolduğunu görmeyi umuyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x