Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Hesaplar sil baştan değişti: Kritik süre detayı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bankalara kredi kartı limitlerine dair uyarısının ardından yeni düzenlemeler yapıldı ve kredi kartı nakit avans kullanacaklar için geri ödeme hesaplamaları açıklandı.

Aylık ödeme miktarları artsa da vatandaşlar daha az faiz ödeyecek ve 50 bin liralık bir nakit avans için yaklaşık 15 bin lira tasarruf edileceği belli oldu. Bu adımlar, şubat ayında enflasyonun beklenenden yüksek artmasıyla birlikte sıkılaştırma önlemlerinin başladığı bir dönemde geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, son 12 ayda kredi kartları yüzde 150’nin üzerinde büyürken, kredi kartı harcamaları Mart ayının başında rekor seviyeye ulaşarak 262,2 milyar TL’yi aştı.

İLK ADIM GEÇEN HAFTA GELMİŞTİ

Enflasyonla mücadele çerçevesinde, geçtiğimiz hafta ekonomi yönetimi ticari kredi ve ihtiyaç kredisi büyümelerine sınırlama getirmişti. Bu hafta ise artan kredi kartı harcamalarını kontrol altına almak için ilk adımlar atıldı.

KREDİ KARTLARINA BÜYÜK SINIRLANDIRMA

Bazı bankalarda aylık yüzde 7’yi aşan ihtiyaç kredisi faizlerinin yanı sıra, nakit avans kullanımında ise faiz oranlarının yüzde 4 seviyesinde kaldığı bildirildi. Ancak nakit avans taksit sayısının 12’den 3’e düşürüldüğü ifade edildi. Ayrıca, nakit avans için belirlenen limitin kart limitinin yüzde 25’ini geçemeyeceği vurgulandı.

FAİZ ORANLARI DA BELLİ OLDU

Şu anda kredi kartı nakit avans için güncel faiz oranları yüzde 4,42 seviyesinde bulunurken, kredi kartı alışveriş faizi yüzde 3,66 olarak belirlendi. Gecikme faizi oranı ise yüzde 3,96, nakit çekim gecikme faizi ise yüzde 4,72 olarak açıklandı.

GERİ ÖDENECEK TUTARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ OLACAK

Örneğin, 50 bin lira nakit avans kullanımı için önceden 12 ay vadeli ve aylık 5 bin 881 lira ödeme ile toplamda 70 bin 573 lira geri ödeme sağlanıyordu. Ancak taksit sayısının azaltılması ve faiz maliyetinin düşürülmesiyle, aynı tutarın bu sefer 3 ay vadeli olarak kullanılması durumunda daha az ödeme yapılacak.

Bu durumda aylık ödenecek taksit miktarı 18 bin 617 lira olacak ve toplam geri ödeme miktarı da 55 bin 852 lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x